Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 01.08.2019 21:21:37 

Jezdecká stanice Čikvásky

Hiporehabilitace

   

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je léčebná metoda vhodná pro široký okruh pacientů. Nerozhoduje jejich věk, stupeň tělesného nebo mentálního postižení, každému může přinést radost z krásného partnerství člověka a koně. Dělí se na několik okruhů, které upřesňují terapeutický dosah koně.

Podle toho, jak se s koněm jakožto „nástrojem" a pacientem pracuje, rozeznáváme tři základní okruhy :

A. Hipoterapie - rehabilitační metoda pro pohybově postižené, která využívá hlavně tělesné faktory mechanismu účinku jízdy na koni.

B. Aktivity s využitím koně  (AVK) - sekce hiporehabilitace, původně pod názvem léčebně pedagogicko-psychologické ježdění (LPPJ). Metoda speciální/sociální pedagogiky a práce, využívá prostředí jezdecké stáje, kontakt s koněm a vzájemné interakce s ním jako prostředek motivace, aktivizace a vzdělávání lidí se specifickými potřebami. Provádějí ji osoby s odborným vzděláním, které prošli praktickým výcvikem – pedagog, speciální/sociální pedagog, sociální pracovník apod.

C. Pychoterapie pomocí koně (PPK)- sekce hiporehabilitace, dříve zahrnuta pod název LPPJ. Jedná se o metodu psychoterapie, která k terapii lidí se specifickými potřebami využívá širokou nabídku možností prostředí okolo koně (jezdecké stáje, kontakt s koněm, vzájemné interakce).  Terapie prostřednictvím koně, kterou zabezpečuje odborně proškolený personál v čele s psychoterapeutem, psychologem, psychiatrem apod.

D. Parajezdectví - při kterém pohybově i duševně hendikepovaní sportovci trénují jízdu na koni a účastní se různých závodů (sem patří např. paravoltiž, paradrezura)

 

V naší stanici se zabýváme AVK a PPK.

 

 

   

TOPlist